Greater Bethel Apostolic Church  - Excellency in Ministry
You need Flash Player in order to view this.
Elder Carlos D. Morris
 

 
 
District Elder Carlos Darnell Morris was born in Canton, Ohio on January 6, 1964.  He was baptized in Jesus’ name on December 7, 1989 and received the infilling of the Holy Ghost with the evidence of speaking in other tongues as the Spirit of God gave the utterance on December 10, 1989. 

Elder Morris was called to the ministry in 1991 and for the past 28 years has shown his love for God and His people through ministering in various capacities. He faithfully served under the awesome and anointed pastorate of the late Suffragan Bishop Dr. Ralph M. Byrd and Lady Martha J. Byrd. He served in many areas throughout the church.  Other areas of ministry in which District Elder Morris has served are; President of the Northern Ohio District Young Peoples’ Union of the Pentecostal Assemblies of the World, Inc., Prison Ministry for both youth and adults, and various outreach and evangelism ministries within the Ohio District Council.  Presently serving as Director of the Ohio District Council International Missions Department.  

District Elder Morrisis a faithful member of the Ohio District Council and became a licensed minister of the Pentecostal Assemblies of the World, Inc. in 1995, and ordained  October 2016.

District Elder Morrisis the husband of one wife, Lady Andrea Morris and the father of four (4) children,   and the grandfather of thirteen (13) beautiful grandchildren.District Elder Morris has acquired extensive training and experience in various forms of counseling and leadership through his positions as Counselor and House Manager Supervisor with Quest Recovery and Prevention Services and as Case Manager with Community Treatment and Corrections, Inc.  He has specialized in youth and young male adult counseling.

On May 20, 2007, Elder Morris accepted the pastorate of Greater Bethel Apostolic Church where he continues in an even greater capacity to perform the work that God has set before him.  On September 22, 2007, he was officially installed as Pastor.

On July 7, 2017 Pastor Morris was elevated to the office of District Elder, and currently serves on the Board of Directors with the Ohio District Council of Pentecostal Churches, Inc. under Diocesan Bishop James W. Gaiters.

District Elder Morrisis a man of God, dedicated to the service of the Lord with a great concern for the people of God.  His passion is for “Excellency in Ministry”. 


 

 
 
 
 
Website Builder provided by  Vistaprint